Singer Project …

Singer Project - Platinum Soil

Już od dłuższego czasu mieliśmy pomysł wykorzystania starej konstrukcji maszyny do szycia Singer. Były różne pomysły, ale ostatecznie z racji naszej pasji do akwarystyki użyliśmy naszego starego wysłużonego Singera jako stolik pod akwarium. I naszym zdaniem był to strzał w dziesiątkę. Całość komponuje się bardzo dobrze, a akwarium na Singerze dodaje charakter wnętrzu. Poniżej szczegółowo opisujemy jak powstał projekt zakładania zbiornika, który roboczo nazwaliśmy Singer project.

PODŁOŻE AKTYWNE, WODA...

Zbiornik ma pojemności 60 l. Użyliśmy w nim japońskiego podłoża aktywnego Platinum Soil w dwóch gradacjach w ilości ok. 10 litrów – 2 x 1 litr Platinum Soil normal + 8 l Platinum Soil powder. Pod podłoże użyliśmy bakterii na start BioNitro i BioBacter. Wykorzystaliśmy również ok. 8 kg kamieni naturalnych Unmuseki. Zbiornik został zalany wodą w ilości 54 l o GH 7, KH=0 przygotowaną za pomocą mineralizatora GH+ PLANT.  Filtracja to filtr kubełkowy Tetra 800EX wypełniony naszą ceramiką PikoPore.

ROŚLINY, PODMIANY WODY, NAWOŻENIE

Można zauważyć, że użyliśmy dużej ilości roślin. Takie było założenie, aby masa roślinna była bardzo duża od samego początku życia zbiornika, co bardzo ułatwia start zbiornika. Wykorzystaliśmy przede wszystkim rośliny tzw. „koszykowe” czyli formy emersyjne.

Od lewej  3 plan: rotala macrandra i rotala sp. vietnam; przed nimi od lewej ludwigia arcuata i rotala nanjenshan; 2 plan: od lewej amania sp. bonsai, ludwigia sp. super red, ludwigia brevipes;  1 plan: eriocaulon sp.vietnam. Tylko eleocharis pusilla  invitro Laboratorium 313.

Zbiornik został zalany wodą RO z mineralizatorem GH+ PLANT, GH = 7.  Poniżej zdjęcia zbiornika zaraz po zalaniu. W pierwszym dniu po zalaniu zbiornika na noc 0,25 ml Power Green. W zbiorniku na noc po zgaszeniu światła, uruchomiono napowietrzanie na około ok. 6 godzin, które jest uruchamiane każdego dnia. Czas świecenia został ustalony na 6 godzin (lampa LED RGB full spectrum 95 W).

PODSTAWOWE PARAMETRY I POMIARY...  

Do pomiarów podstawowych parametrów takich jak: NH4, NO2, NO3, PO4 użyliśmy tym testów Salifert, do pomiarów K testów JBL i Zoolek.  

Po 24 godzinach pomiary wykazały: NH4 <0,25 mg/l, NO2=0,2 mg/l, NO3=10 mg/l, K=8 mg/l. Na noc dozowanie 0,25 ml Power Green. Po 48 godzinach, kiedy woda była już klarowna uruchomiono dozowanie CO2 oraz włączono  Chihiros Doctor New Bluetooth. Do ustalenia ilości CO2 i wartości pH użyto wskaźnika CO2 wykalibrowanego na 15 i 30 mg/l CO2. Ustalono pH na 6,18 na sterowniku uPH-01. Elektrodę wykalibrowano roztworami Hamilton DuraCal o pH=4.01 i pH=7.0

Wartości parametrów po 72 godzinach NH4 <0,25 mg/l, NO2=0,05 mg/l, NO3=5-10 mg/l, K=8 mg/l, KH 0-1. Do zbiornika wpuszczono również życie – 25 Bystrzyków Amandy (Hyphessobrycon amandae), 20 krewetek Amano, 5 otosków. Na poniższych zdjęciach zbiornik w 3. i 4. dniu. Można zauważyć, że zbiornik ma różne tła... Ale o tym napiszemy w osobnym artykule.

W 4. dniu zwiększono na noc dawki  Power Green od 0,5 ml oraz wprowadzono dawki dzienne azotu i fosforu w ilości 0,5 ml DuraN i 0,5 ml P Grow. Potas Clarity K utrzymywany jest na poziomie ok. 12 mg/l przy GH ok. 7-7,5.

Od 6. dnia dawki azotu i fosforu zwiększone do 0,65 ml DuraN i 0,65 ml P Grow. Wprowadzono również żelazo Fe Hybrid w ilości 0,25 ml.  Pierwsza podmiana wody została zrobiona po tygodniu. Tak, dopiero po tygodniu. Duża ilość roślin oraz wysoce aktywna flora bakteryjna sprawiły, że nie było problemów z parametrami wody i stężeniem NH4 czy NO2. Przez kolejne dni dawki preparatów zostały utrzymane na tym samym poziomie, oprócz zwiększenia Fe Hybrid do 0,5 ml dziennie.

W 11. dniu zbiornik wyglądał tak...

W 12. dniu dokonano pierwszej przycinki i przy okazji podmiany wody 30%.

Poniżej kilka zbliżeń na zbiornik. Wymaga on jeszcze dużo pracy, aby osiągnąć efekt, którego oczekujemy. Obecnie zbiornik i rośliny rozwijają się bezproblemowo, bez żadnego glonu. Warto zwrócić uwagę na wybarwienie Bystrzyków Amandy, co świadczy o zdrowym zbiorniku. A my możemy zająć się tym, co lubimy najbardziej.....czyli nawożeniem, formowaniem roślin i oczywiście tworzeniem nowych produktów.

JESZCZE O FILTRACJI...

Aktywację biologiczną filtra wykonaliśmy nieco inaczej...Był to zabieg celowy. I patrząc na to, jak dobrze wystartował zbiornik i jak szybko można było wpuścić zwierzęta, można stwierdzić, że ten sposób był bardzo skuteczny. Poniżej opis przygotowania, który możecie wykorzystać.

Otóż, dzień przed uruchomieniem zbiornika wypełniono dwa kosze filtra nową ceramiką Prime i Hyper Pore. Następnie ceramikę przepłukano kilkakrotnie w wodzie RO. Do 2,5 litra przygotowanej wody o GH 7 (takiej jaka jest planowana w zbiorniku) dodano bakterii startowych BioNitro w ilości 1 łyżeczki. Na dno filtra umieszczono kostkę napowietrzającą, umieszczono kosze z ceramiką i zalano wodą z rozmieszanymi bakteriami.

Co miał na celu taki zabieg? ... szybkie zasiedlenie pożytecznymi mikroorganizmami materiałów filtracyjnych – ceramiki. W takich warunkach pożyteczne bakterie bardzo szybko zasiedlają się w mikroporach ceramiki  Prime i Hyper Pore. Tak przygotowana ceramika z bakteriami BioNitro ma bardzo dużą aktywność biologiczną. Warto zauważyć, że  pierwsze żyjątka wpuściliśmy do zbiornika już po 72 godzinach... 

CZYM JEST CERAMIKA Prime Pore i Hyper Pore?

To nowoczesne spieki ceramiczne o bardzo dużej użytecznej porowatości (bardzo duża ilość tzw. otwartych porów) i niespotykanej strukturze. Co ciekawe Prime Pore jest w postaci kulek. Niby nic nadzwyczajnego... Ale kulka nie jest jednolita. W środku ma pustą przestrzeń, która stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii beztlenowych i dzięki temu znacznie podnosi efektywność filtracji biologicznej. Materiały filtracyjne  niebawem będą dostępne w naszej ofercie.

AKTUALIZACJA… 4 TYGODNIE JUŻ MINĘŁY…

Poniżej zdjęcia zbiornika po 4 tygodniach. W porównaniu ze zdjęciem po 4. dniu (po lewej) to widać, że  „co nieco” urosło 😉 Tło z cytatem (wzór użytkowy zgłoszony do Urzędu Patentowego RP),  również wygląda ciekawie...

Nawożenie… Preparaty QD. Dozowanie dzienne: Power Green 0,5 ml na noc; rano przed zapaleniem światła: 1.3 ppm NO3 (DuraN), 0,13 PO4 (PGrow), 0.1 ppm Fe (Fe Hybrid) Parametry wody: Podmiana wody co tydzień ok. 30%, GH 7 (mineralizacja wody RO GH+ ONE PLANT), K=ok. 12 mg/l uzupełniany po podmianie Clarity K. NO3 utrzymywanie ok. 5 mg/l.  KH ok. 1, pH 6,25 (sterownik+elektroda).

Aktualizacja 03.07.2019...
Obecny wygląd zbiornika Singer…W tej chwili zbiornik ma 4 320 000 sekund czyli 72 000 minut czyli 1200 godzin czyli po prostu 50 dni...

Aktualizacja 17.07.2019 ... 
Wygląd zbiornika Singer po 1 536 godzinach czyli po 9 tygodniach  (w dniu 17.07.2019) … Rośnie...  tyle można powiedzieć.

Aktualizacja 23.07.2019 ... 
Wygląd zbiornika Singer po 1 680 godzinach czyli po 10 tygodniach  (w dniu 23.07.2019) w trakcie cięcia … Rośnie aż za dobrze... 

po cięciu, przesadzeniu ... i formowaniu

Wakacje i zbiornik 🙂 Każdy lubi wakacje. Ale oprócz wspomnień wakacyjnych trzeba dodać doznania związane z zobaczeniem zbiornika np. po 16 dniach z postawieniem zbiornika pod "opieką" ... Bezcenne... Zwłaszcza, że można zobaczyć ludwigia arcuata  w takiej formie na powierzchni zbiornika...
W zbiorniku gąszcz... Szyby stały się lekko zielone, ale bez dramatu jak na 16 dni 🙂 

Wygląd na dzień 18.08.2019 ( szybko zleciały te 8 035 200 sekund  - 96 dni) czyli po ogarnięciu (radykalnym cięciu) po "wakacjach" czyli znowu, dalej zagęszczamy... 🙂  

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner