Miedź i krewetki

Trująca miedź i krewetki… Fakty i mity.

Często pojawia się pytanie od akwarystów dotyczące obecności miedzi w naszych nawozach oraz jej toksyczności dla akwakultury, czyli ryb i krewetek.

Pytanie: Czy nasze preparaty MicroPlant oraz Fe Forte są bezpieczna dla krewetek i ryb, pomimo, że zawierają miedź?
Odpowiedź: Tak.

Preparaty m.in.  MicroPlant oraz Fe Forte nie zawierają wolnych jonów miedzi (Cu²⁺) np. z siarczanu(VI) miedzi(II) (CuSO₄), które są silnie toksyczne dla organizmów wodnych – szczególnie dla bezkręgowców takich jak krewetki, a także dla ryb. Jony miedzi w wolnej formie (Cu²⁺)  w wodzie są bardzo reaktywne chemicznie i są bardzo szkodliwe dla organizmów wodnych.

-  wolne jony miedzi (Cu²⁺)  - Mogą uszkadzać błony komórkowe, zaburzać enzymy i procesy metaboliczne u ryb i krewetek.
-  wolne jony miedzi (Cu²⁺)  - Są silnie toksyczne nawet w stężeniach poniżej 0,05 mg/l dla wrażliwych gatunków (np. Caridina, Neocaridina).

Miedź w naszych preparatach jest w postaci chelatu EDTA-Cu. Gdy miedź jest związana z EDTA (kwasem  etylenodiaminotetraoctowym), powstaje stabilny kompleks EDTA-Cu.
W tej formie miedź nie jest wolna w roztworze (brak wolnych jonów Cu²⁺)  ) – jest uwięziona w strukturze chelatu. Chelat nie oddziałuje toksycznie na komórki organizmów wodnych, ponieważ miedź nie może łatwo wejść w reakcje biochemiczne. Chelaty są też stabilne przy pH akwariów (6–8), więc miedź pozostaje związana.

Warto dodać, że rośliny wodne oraz niektóre bakterie potrafią powoli uwalniać miedź z chelatu, gdy jej potrzebują. Dzięki temu miedź jest dostępna jako mikroskładnik odżywczy, ale nie osiąga poziomów toksycznych. To pozwala bezpiecznie stosować nawozy mikroelementowe (np. z EDTA-Cu), nawet w akwariach z krewetkami, podarunkiem stosowania się do rekomendowanych dawek oraz sztuki prowadzenia zbiornika jego serwisowania (regularne podmiany wody, odpowiednie nawożenie itp.)

W naszych preparatach mikroelementy takie jak Mn, Cu, Zn, Co, Fe, Ni i inne są w postaci chelatów. Poza tym, stężenia są wielokrotnie mniejsze od stężeń które trzeba wykazywać na etykiecie zgodnie z prawnymi przepisami REACH – CLP.  Stężenia są również wielokrotnie niższe niż dopuszczalne dawki toksyczne dla organizmów wodnych.

Podsumowanie
Warto wspomnieć, ze miedź jest niezbędnym(!) mikroelementem zarówno dla krewetek, jak i ryb – podobnie jak dla roślin i mikroorganizmów. Jej rola biologiczna opiera się na udziale w ważnych procesach enzymatycznych i fizjologicznych. Miedź jest składnikiem hemocyjaniny, białka transportującego tlen (odpowiednik hemoglobiny u ludzi). Bierze udział w utwardzaniu nowego pancerza po linieniu (m.in. poprzez enzymy oksydacyjne). A niedobory miedzi u krewetek powodują problemy z linieniem i deformacje pancerza.

Jeszcze taka ciekawostka na koniec…
Czy wiesz, że głównym składnikiem wszystkich akwarystycznych uzdatniaczy wody, które „eliminują” metale ciężkie z wody kranowej jest właśnie EDTA. Właśnie dzięki przeprowadzaniu form jonowych metali ciężkich takich jak Cu, Zn, Pb, Ni, Co itp. w formę chelatów eliminuje się właśnie ewentualną toksyczność tych metali.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Qualdrop 2025. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć oraz opisów bez zgody zabronione. All rights reserved © Qualdrop 2025. Copying, reproduction and use of images and descriptions without permission is prohibited.

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner