Mineralizatory a parametry GH i przewodności właściwej

Jakiś czas temu w jednym z wpisów na naszym blogu poruszyliśmy temat dwóch bardzo istotnych parametrów w krewetkarium - przewodności właściwej H oraz twardości ogólnej GH. Na naszym rynku jest sporo rozmaitych mineralizatorów przeznaczonych do przygotowania wody dla krewetek. Również tak jak dużo jest mineralizatorów również tyle samo albo i więcej jest tzw. „idealnych parametrów” przede wszystkim wyrażanych w tylko przewodności właściwej H. Niestety posługując się samą przewodnością H pomijany jest bardzo ważny inny parametr – twardość ogólna GH.

Trzeba mieć świadomość, że pomiar przewodności właściwej H nie powie nam dokładnie o wartości twardości ogólnej GH i odwrotnie pomiar GH nie powie nam dokładnie o przewodności właściwej. Wynika to z faktu, że każdy mineralizator daje inną przewodność właściwą H przy zakładanej wartości twardości ogólnej GH. Niektóre mineralizatory na naszym rynku na 1 stopień GH dają np. ok. 40 μS, np. ok. 50 μS lub ok. 30 μS. Przygotowując wodę np. o zakładanym GH=5 możemy otrzymać przewodność właściwą H wynoszącą 200, 250 bądź 150 μS. I odwrotnie patrząc tylko na przewodność właściwą podczas przygotowywania wody otrzymamy wodę niekoniecznie o zakładanym GH. Poniżej znajdziecie zestawienie niektórych mineralizatorów oraz ich parametry jakie zmierzyliśmy

Ciekawe, nieprawdaż? Niektórzy użytkownicy to wiedzą inni natomiast z uporem ignorują totalnie twardość ogólną GH, a jeszcze inni twierdzą, że GH i H to samo.

Pomiary GH i H

Następną sprawą jest określenia GH. Na rynku znajduje się sporo testów do określenia wartości GH. Co ciekawe wyniki otrzymywane testami różnych firm mogą od siebie się różnić i to dość sporo z naszych obserwacji nawet od 1-2 stopni GH. Sami do określenia GH stosujemy testy JBL’a, które wg. nas sprawdzają się najlepiej oraz analityczną metodę oznaczania twardości. Warto dodać, że dokładniejsze wyniki przy pomocy testów GH JBL otrzymuje się biorąc odmierzoną strzykawką ilość 10 ml zamiast 5 ml wody i licząc ilość kropelek. Otrzymaną ilość kropli do zmiany barwy trzeba podzielić przez 2. Na przykład robiąc test 10 ml otrzymamy 11 kropli, wtedy GH będzie wynosiło 5,5 (11/2=5.5). Tak postępując osiągamy dokładność 0,5 stopnia GH. Warto pamiętać, aby nie opierać się na jednym pomiarze, lepiej wykonać minimum 2 i ocenić czy wyniki się potwierdzają. Pomiar oczywiście będzie bardziej wiarygodny, gdy odmierzenia wody użyjemy strzykawki.

Kolejną rzeczą jest pomiar przewodności właściwej H. Ten parametr to mierzy właściwie każdy, kto ma zbiorniki z krewetkami. Chyba najpopularniejsze i wszechobecne są proste chińskie mierniki, które bezpośrednio pokazują wartość przewodności H lub pokazują wartość TDS. I tutaj znowu pojawia się problem. Ogólnie w najprostszym przypadku, przyjmuje się, że TDS jest  ½ wartości przewodności właściwej H. Co do końca nie jest prawdą i jest daleko idącym uproszczeniem.  Do wyznaczenia wartości TDS z wartości H można stosować przeliczniki 0.5, 0.55, 0.6 co bezpośrednio wpływa na rzeczywistą wartość przewodności właściwej H. Dlatego też, znacznie lepszym rozwiązaniem jest posługiwanie się miernikiem pokazującym przewodność właściwą H. Oczywiście miernik i ten tani i drogi wymaga, aby o niego dbać. Aby być pewnym co do dokonywanych pomiarów regularnie należy kalibrować takie urządzenia w specjalnych roztworach wzorcowych oraz wymieniać baterię.

Podsumowanie

Na forach internetowych można znaleźć wątki, pt. „znikające maluchy” – padają stwierdzenia „Przecież mam idealne parametry przewodność 135 TDS”. A  może na początku warto było by sprawdzić wartość GH i przewodność właściwą H jaka daje stosowany w zbiorniku mineralizator? I zastanowić się, czy te wartości „pasują” do krewetek, jakie mamy w zbiorniku. A następnie szukać innych ewentualnych przyczyn, których może być bardzo wiele.

Zwracając uwagę na poruszone powyżej kwestie oraz obserwując zbiornik, jest łatwiej diagnozować ewentualne pojawiające się problemy w zbiornikach. Wiadomo, że zbyt duża twardość GH jest przyczyną problemów z wylinką i przyczyną „problemu znikających maluchów”. Natomiast sama wartość H w zbiornikach to nieco inna kwestia...

W niedługim czasie planujemy artykuł gdzie porównamy różne testy do oznaczania wartości twardości ogólnej GH.

Przedstawione wyniki pomiarów parametrów mineralizatorów nie są żadną gwarancją otrzymywanych parametrów wody ani nie gwarantują specyfikacji parametrów poszczególnych produktów. Gwarantujemy jednak poprawność i rzetelność danych i informacji z wykonanych pomiarów. Nazwy produktów oraz loga są własnością ich właścicieli a zostały użyte tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i porównawczych.  

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner