Dlaczego nie mineralizować wody bezpośrednio w zbiorniku?

Dlaczego nie należy mineralizować wody RO bezpośrednio w zbiorniku.

Mineralizacja wody RO bezpośrednio w zbiorniku obojętnie jakim mineralizatorem, to wbrew pozorom bardzo poważny i  częsty błąd. Podczas podmiany wody użytkownicy dla swojej wygody mineralizują ją do odpowiednich parametrów bezpośrednio w zbiorniku - wlewając mineralizator bezpośrednio do zbiornika(!) zamiast mineralizować wodę do odpowiednich parametrów przed wlaniem do zbiornika. W efekcie nie do końca rozpuszczony mineralizator opada na dno i na rośliny. Duża część mineralizatora może pozostać nie rozpuszczona – rozpuści się dopiero po pewnym czasie. Czy to dobre postępowanie dla roślin i zwierząt?

1. Czysta woda RO ma bliskie zeru GH i przewodność właściwą (H) oraz TDS
Woda RO jest niemal pozbawiona jonów – ma bardzo niskie ciśnienie osmotyczne. Po wlaniu 50% takiej wody do akwarium bez wcześniejszej mineralizacji (GH+PLANT-KH Builder), rozcieńcza się osmotyczność wody w zbiorniku o połowę – Wartość GH spada o połowę(!) Jeśli następnie zaczyna się  dodawać mineralizator GH+PLANT – KH Builder, dochodzi do nagłego wzrostu stężenia Ca²⁺, Mg²⁺, K⁺ -  duża zmiana osmotyczna w krótkim czasie.

2. Rośliny i organizmy żyjące w zbiorniku nie nadążają z osmoregulacją
Ryby, krewetki i rośliny nie są w stanie przystosować się w ciągu kilku minut do zmiany GH z np. 3 do 7 czy 8. Może dojść do: zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej u zwierząt, chlorozy, więdnięcia lub zrzucania liści u roślin.

Dlaczego nagła zmiana GH jest bardzo niepożądana?

Zmiana osmotyczności wody.
Woda o wyższym GH (przed podmianą) ma więcej rozpuszczonych jonów – ma wyższe wyższe ciśnienie osmotyczne. Po wymianie-dolaniu do zbiornika 50% czystej wody RO GH spada  np. z 8 do 4. Spada również ilość rozpuszczonych soli (głównie Ca²⁺, Mg²⁺, K⁺) czyli spada osmotyczność (niższe ciśnienie osmotyczne). Organizmy wodne muszą regulować przepływ wody i jonów przez swoje błony komórkowe: W wodzie miękkiej (niska wartość GH) woda napływa do komórek (ryzyko pęcznienia). W wodzie twardej (wysoka wartość GH) woda opuszcza komórki (ryzyko odwodnienia).

Stres osmotyczny u zwierząt. U ryb i krewetek narządy osmoregulacyjne (np. nerki, skrzela) muszą nagle zmienić sposób pracy: Przy spadku wartości GH organizmy muszą wydalać więcej wody i zatrzymywać jony. Przy wzroście wartości GH organizmy muszą zatrzymywać wodę i wydalać nadmiar jonów. Nagła zmiana wartości GH może prowadzić do: zaburzeń równowagi elektrolitowej, uszkodzenia komórek (szczególnie w skrzelach i nabłonku), zmniejszonej odporności, śmierci u wrażliwych gatunków.

Stres u roślin akwariowych
Rośliny również reagują bardzo źle szybką zmianę GH. Zmiana dostępności jonów. Przy dużym spadku GH może zabraknąć wapnia i magnezu, które są niezbędne m.in. do: budowy ścian komórkowych (wapń), funkcjonowania chloroplastów i fotosyntezy (magnez). Rośliny mogą wykazywać objawy niedoborów: chloroza międzyżyłkowa (Mg), zdeformowane, kruche liście (Ca).

Zmiana gradientów osmotycznych
Osmotyczność wpływa również na tzw. turgor komórek (napięcie komórkowe). Przy nagłej zmianie twardości roślina nie nadąża z regulacją ciśnienia osmotycznego – może dojść do: więdnięcia, uszkodzenia komórek korzeniowych i liści.

A co się dzieje w przypadku użycia podłoża aktywnego Master Soil czy Platinum soil?
Należy dodatkowo wziąć pod uwagę reakcję samego podłoża. Podłoża aktywne, takie jak Master Soil i Platinum Soil, zawierają m.in. własne zasoby Ca i Mg, które oddają do wody, jeśli ta jest zbyt miękka (np. ok GH 0-4). Podłoże zaczyna „dopompowywać” wapń i magnez do wody. Zmienia się stosunek Ca:Mg – przestaje być optymalny (4:1 w wodzie prawidłowo zmineralizowanej), co może prowadzić do: blokad w przyswajaniu magnezu, zaburzeń w metabolizmie roślin i ich wzroście.


Czy wiesz, że:
Podłoże aktywne Master Soil czy Platinum  soil zalane w zbiorniku w całości czystą wodą RO może spowodować wzrost twardości nawet o 2-3 dGH.


Podsumowanie
Skutki mineralizacji wody RO w zbiorniku:

  1. Wahania parametrów – nagły spadek GH i KH przy wlaniu czystej RO.
  2. Nierównomierna mineralizacja – wolno rozpuszczająca się zawiesina (lub proszek) powoduje skoki lokalnych stężeń.
  3. Zaburzenia równowagi Ca:Mg – przez reakcję podłoża z miękką wodą.
  4. Stres dla roślin i zwierząt – zmiany osmotyczności i składu jonowego są bardzo szkodliwe dla roślin i zwierząt.
  5. Zanieczyszczenie podłoża – mineralizator opadając może powodować lokalne nagromadzenia minerałów lub pylenie.

Wnioski
Wodę RO należy mineralizować  w osobnym naczyniu (wiadro, beczka itp), przed wlaniem do akwarium. Należy dokładnie określić ilość mineralizowanej wody i wykorzystać kalkulator do obliczenia ilości GH+PLANT oraz KH Builder. Zalecane parametry GH to GH=8 oraz KH ok. 1,4. W kalkulatorze wystarczy podać ilość wody do zmineralizowania i wpisać wartość GH=8.  Link: Kalkulator GH+PLANT

Dobrze wymieszaj dodany mineralizator – powinien być całkowicie rozpuszczony.
Wlej już zmineralizowaną wodę do zbiornika – zapewnia to stabilność parametrów i równowagę jonową.

W przypadku dużych zbiorników wg. niektórych użytkowników oczywiście łatwiej jest dokonywać podmiany wlewając do zbiornika czystą wodę RO niż mineralizacja częściowa np. w beczce. Ale skutki takiego systematycznego działania dla zbiornika a w szczególności dla ryb i roślin będą opłakane. I trzeba mieć tego świadomość jak i zjawisk zachodzących w trakcie takiego postępowania. Aby akwarystyka była zawsze hobby bez frustracji, zniechęcenia i pretensji.
Zatem drogi akwarysto zadbaj o właściwą i dobrze wykonaną mineralizację wody i ciesz się swoim podwodnym światem. I pamiętaj, że skróty w obsłudze akwarium nie są korzystne dla Twojego biotopu.


Wszelkie prawa zastrzeżone © Qualdrop 2025. Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć oraz opisów bez zgody zabronione. All rights reserved © Qualdrop 2025. Copying, reproduction and use of images and descriptions without permission is prohibited.

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner