Modeling Soil – czyli jak zrobić Wabi-Kusa

Zapraszamy na fotorelacje z pierwszego w Polsce testu podłoża Modeling Soil dedykowanego m.in. do aranżacji w stylu Wabi-kusa.

Start - dzień 0

Do testu użyte zostało opakowanie Modeling Soil o pojemności jednego litra.

Do obsadzenia aranżacji wykorzystane rośliny z hodowli wodnych jak i z in-vitro.

Podłoże zostało przesypane do pojemnika w którym będzie łatwe do formowania. Podłoże przy pierwszym kontakcie jest suche, sypkie z dużą  torfu.

Stosując się do zaleceń producenta, do podłoża zaczęliśmy dodawać wodę w dawkach 200 ml. Po wlaniu każdej dawki 200ml wody, podłoże było mieszane. Odpowiednia wilgotność przy której podłoże stało się plastyczne i zarazem dobrze związane zostało osiągnięte po wlaniu około 600ml wody.

Pierwsza nasza aranżacja na podłożu Modeling Soil będzie w kształcie kuli.

Gdy podłoże zostało już odpowiednio uformowane przechodzimy do sedna tej zabawy, czyli sadzenia roślin. Na roślinę główną w naszej aranżacji została wybrana roślina rozetowa Echinodorus Rubra Variegata wyciągnięta z jednego z naszych akwariów.

Roślinami wspomagającymi w tej aranżacji zostały: ludwigia repens, rotala wallichii, ludwigia arcuata (forma emersyjna).

Podłoże jest bardzo elastyczne, i łatwo sadzi się w nim rośliny, a przy tym zachowuje swoją formę. Ostatnimi roślinami sadzonymi w naszej aranżacji, w stylu wabi-kusa zwanymi „połaciowymi” został Hemianhus callitrichoides

Nasza kulka wyląduje na spodku w małym akwarium pod oświetleniem ledowym 6 W. Na dno wlewamy nieco wody (poniżej poziomu spodka), tak ok. 2 cm ale uważając aby kula nie była w niej zanurzona. Nawilżanie poprzez spryskiwanie dwa razy dziennie.

 

Po 10 dniach...

Po 46 dniach...

Jak widać na poniższych zdjęciach, ludwigia repens notuje bardzo duże przyrosty, a liście prezentują bardzo ładną barwę. Wszystkie rośliny wypuszczają nowe gałązki, listki, bardzo rozwija się system korzeniowy wszystkich roślin. "Mały Heniek" (hemianstus) pokrywa coraz większe połacie kuli.

 

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner