Modeling Soil – jak zrobić prostą Kokedama

Kokedama (kula mech) z dosłownego tłumaczenia koke czyli mech i dama czyli kula to nowoczesna japońska forma sztuki prezentowania roślin i kwiatów. W Kokedamie nie używamy doniczek. Korzenie roślin umieszczane są w specjalnie to tego przygotowanej ziemi (Modeling Soil) uformowanej w kształcie kuli, otoczonej mchem, który stanowi swoiste spoiwo.  Tak zaaranżowaną kulę z rośliną możemy powiesić lub postawić na talerzyku, która przepięknie prezentuje się we wnętrzach.

Co jest potrzebne do zrobienia kokedama?

1. Materiały:

1 litr Modeling Soil
ok. 400 ml wody
mech suszony lub żywy w zależności od koncepcji projektu
roślina (np. Anturium, paprotka, Fittonia, większość storczyków, Filodendron, Pilea, Epipremnum złociste, Peperomia, bambusy)
żyłka o grubości 0.3-0.5 mm
miska
rękawiczki
nożyczki
sznurek (opcjonalnie)

2. Przygotowanie rośliny

Roślinę z doniczki delikatnie wyjmujemy. Z korzeni rośliny usuwamy ziemię. Robimy to delikatnie tak, aby nie doszło do uszkodzenia korzeni.

3. Przygotowanie podłoża
 
Zakładamy rękawiczki. Do naczynia (np. miski) wsypujemy ziemię Modeling Soil (opakowanie 1 kilogramowe wystarczy do zrobienia kuli o średnicy dużego grejpfruta), dolewamy stopniowo wodę porcjami po około 200 ml i ugniatamy ziemię do momentu aż będziemy wstanie uformować kulę. Przygotowana mieszanina ma być plastyczna, tak aby łatwo było z niej ulepić kulę.

4. Umieszczanie rośliny

Gotową ziemią „oblepiamy” korzenie naszej rośliny i formujemy kulę. Po uformowaniu kuli z rośliną przystępujemy do dokładnego obłożenia naszej kuli mchem. Obwiązujemy go żyłką dokładnie z każdej strony kilkanaście razy w różnych płaszczyznach tak, aby zapewnić stabilność całej naszej konstrukcji.

Na koniec opcjonalnie możemy użyć sznurka, jeśli naszą kokedame chcemy powiesić.  I mamy gotową naszą kokedame. Po wykonaniu nie musimy podlewać naszej kompozycji 1-2 dni. Trzeba pamiętać, że mech jest podatny na wyschnięcie.

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner