Krewetkarium – Platinum Soil i SL-Aqua More Soil

Poniżej publikujemy test podłoży Platinum Soil oraz podłoża SL-Aqua MORE Soil. Obydwa podłoża dedykowane są do krewetkariów jak i do akwarium z roślinami. Test rozpoczął się 27.11.2015 do dnia dzisiejszego, czyli 15.04.2016 minęło 140 dni.
Do testów stosujemy:

Sprzęt
popularne kostki o poj. 30 litrów, grzałkę Aquael EasyHeater 25 W, filtr Aquael ASAP, 2 kostki napowietrzające, pompka.

Preparaty:
Do startu wykorzystaliśmy preparaty firmy SL-Aqua:
- Magic Powder
- Blue Wizard Conditioner
- Purify

Na dno akwariów rozsypujemy równomiernie 3 miarki preparatu Magic Powder za pomocą miarki dołączonej do opakowania produktu.

W obydwu akwariach stosujemy taką samą ilość podłoża zgodnie z zaleceniami producenta, czyli ok. 4,5 litra. W przypadku Platinum Soil otwieramy 2 opakowania 3 l a w przypadku SL-Aqua More Soil korzystamy z opakowania 8 l.

Przygotowujemy 2 x po 30 litrów wody. Do tego celu stosujemy wodę RO w pełni zdemineralizowaną dodatkowo na złożu PUROLITE MB400. Przewodność takiej świeżej wody wynosi zaledwie ok. 1 uS. Do mineralizacji wody stosujemy preparat Blue Wizard Conditioner firmy SL-Aqua. Zakładamy, że GH w zbiornikach będzie wynosić 6. Po wydozowaniu 18 ml preparatu do 30 litrów woda przybrała parametry: GH 6, KH 0, pH 5,58 przewodność 373 uS, t=24,5. Tak przygotowywaną wodą zalewamy nowe zbiorniki.

Po zalaniu zbiorników „na talerzyk” pierwsze nasze zaskoczenie. Woda jest krystaliczna. Co jest niewątpliwą ich zaletą w porównaniu z innymi popularnymi podłożami na rynku, gdzie użytkownicy borykają się bardzo długo z klarownością wody. Uruchamiamy filtry, grzałkę oraz dodatkowe napowietrzanie, które uruchomiamy w dniu następnym. Temperaturę ustawiamy na 28 stopni, aby przyspieszyć dojrzewanie zbiorników.

Tak pozostawiamy zbiorniki. Wykonujemy tylko pomiar przewodności właściwej H.
Platinum Soil – t=24.5, H=449,3 uS, H wody użytej do zalania wynosi H= 373 uS czyli wzrost jest o ok. 76 uS co jest bardzo dobrym wynikiem. pH 5.73

SL-Aqua MORE Soil – t=24.5,  H 458 uS, H wody użytej do zalania wynosi H=374 uS czyli wzrost jest o ok. 84 uS. Jest to nieco więcej niż podłoże PS, ale jest jak najbardziej ok. pH 5.76.
Po wykonaniu pomiarów dozujemy dodatkowo do każdego zbiornika preparat Purify w ilości po 55 ml.

Zbiorniki stoją już 25 dni w oczekiwaniu na nowych mieszkańców. Przez ten czas nie wykonujemy podmiany wody. Są tylko uzupełniane wodą RO ubytki spowodowane odparowaniem. Woda nadal jest krystaliczna, pH w obu zbiornikach wynosi ok. 6, GH 6, KH 0. Ze względu na zbliżające się święta w grudniu 2015 zasiedlenie odkładamy na styczeń 2016. Dokonujemy 50% podmiany wody, obniżamy temperaturę z 28 stopni do 22. Do uzdatnienia wody używamy naszego mineralizatora GH+ ONE Shimp (preparat będzie wkrótce dostępny w sprzedaży), który stosujemy do dnia dzisiejszego. Woda po podmianie ma parametry: GH 6, KH 0, H=396 uS. W zbiornikach umieszczamy 50 g Mironekutonu Qualdrop.

W 42 dniu wpuszczamy po kilka sztuk pierwszych młodych krewetek. Obserwujemy je przez kilka dni. Nie ma żadnych strat w obsadzie. Wszystkie mają się dobrze. Do każdego zbiornika wrzucamy po saszetce Vitality firmy SL-Aqua. Krewetki bardzo chętnie „przesiadują” na tych saszetkach. Są aktywne. Zmieniamy filtr zamiast Aquael ASAP, który się nie sprawdza w krewetkarium, stosujemy Mini Pat Aquael.

W 60 dniu wpuszczamy kolejnych mieszkańców, kolejne młode krewetki, które są do dnia dzisiejszego.

Poniżej zdjęcia naszych krewetkariów z 15.04.2016, czyli 140 dni po uruchomieniu. Widać krewetki mają się dobrze. Samice noszą tzw. „siodła” więc za nie długi czas powinny pojawić się młode krewetki…

Podsumowanie

  1. Przez cały czas testu nie było strat w obsadzie krewetek.
  2. Obydwa podłoża Platinum Soil i SL-Aqua MORE doskonale krystalizują wodę od początku życia zbiornika. Woda jest krystalicznie czysta. Nie ma problemu z mętnością i pyleniem, co jest wielką zaletą w porównaniu do innych popularnych tego typu podłoży.
  3. Zakładane parametry wody były doskonale utrzymywane H=300 uS, KH 0, pH utrzymywało i utrzymuje się na poziomie ok. 6.
  4. Obydwa podłoża nie mają tendencji do rozpadu i tworzenia błota. Granulki są trwałe w wodzie i nie ulegają degradacji. Nie pylą.
  5. Oba podłoża Platinum Soil i SL-Aqua MORE naszym zdaniem są bardzo dobre.

Wykonaliśmy ten test, aby przybliżyć użytkownikom znane i popularne w Japonii i Azji podłoża Platinum Soil i SL-Aqua MORE, które są wykonane w najnowszej technologii. Uważamy, że podłoże Platinum Soil wprowadza zupełnie inną jakość i cieszy nas to, że podłoże to możemy oferować w Polsce i w Europie. Oczywiście start zbiorników można wykonać w innych sposób i używając innych preparatów. W momencie pisania tego artykułu w sieci równolegle ukazał się inny sposób startu zbiornika na podłożu Platinum Soil wykonany przez prawdziwych pasjonatów i znawców krewetek na forum www.krewetkiwakwarium.pl. Opis Platinum Soil znajduje się  w tym wątku.

Niebawem zamieścimy relację z hodowli krewetek, w której właściwie wszystkie zbiorniki zostały „uruchomione” na naszym podłożu Platinum Soil. Wykorzystano w niej m.in. Platinum Soil w granulacji super powder oraz Platinum Soil w wersji super powder brown. Efekt jest bardzo dobry. Już wkrótce na naszym blogu zamieścimy więcej informacji. Obserwujcie nas. Pozdrawiamy.

Wykonane testy w żaden sposób nie mogą być gwarancją oferowanych produktów, przepisem na udane wykonanie krewetkariów czy sukcesy hodowlane ze względu na dużą ilość zmiennych parametrów panujących w akwarium takich jak: parametry wody, temperatura, objętość zbiornika, oświetlenie, nawożenie, stężenie CO2, częstość podmian wody, różnorodności roślin, rodzaj i ilość użytych dekoracji, różny rozwój flory bakteryjnej, stężenie, rodzaj , forma  makro i mikroelementów itp. Gwarantujemy poprawność i rzetelność danych i informacji z tych wykonanych obserwacji.

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner