Brązowa woda od korzeni a Platinum Soil

WŁASNOŚCI ABSORPCYJNE PODŁOŻA PLATINUM SOIL - USUWANIE ZABARWIEŃ POCHODZĄCYCH OD KORZENI.

Korzenie w akwarium stanowią ciekawą i niebanalną aranżację zbiornika wodnego w stylu naturalnym. Odpowiedni dobór korzeni i ich prawidłowe przygotowanie oraz ułożenie kompozycji może być powodem dumy niejednego akwarysty. Pamiętajmy jednak, że korzenie, które stanowią naturalny element dekoracyjny, mimo przepięknego prezentowania się w zbiorniku wodnym, mają wpływa na wodę i jej parametry. Jedną z kluczowych problemów z korzeniami w akwarium jest barwienie wody na żółty lub brązowy kolor. Nie każde korzenie barwią wodę intensywnie. Korzenie Red Moor Wood zabarwiają wodę w niewielkim stopniu, ale na przykład Iron Wood czy korzenie mangrowca w znacznym stopniu barwią wodę na kolor żółty lub brązowy.

Podłoże Platinum Soil dzięki swoim własnością posiada bardzo duże własności sorpcyjne, które m.in. pomagają usuwać nie do końca pożądane zabarwienie wody pochodzące głównie od umieszczanych korzeni w zbiorniku. Przeprowadziliśmy kolejny test podłoża Platinum Soil: jak podłoże Platinum Soil poradzi sobie z niepożądanym brązowym kolorem wody?

Do testów używamy:

  1. Platinum Soil – powder, normal, Black
  2. Cylinder szklany o pojemności ok. 5 litrów
  3. Mały filtr Mini Pat Aquael.

Do cylindra wsypujemy warstwę podłożą Platinum Soil o grubości ok. 4,5 centymetra. Następnie wlewamy 4 litry wody RO. Wysokość do lustra wody wynosi ok. 31 cm.

Następnie uruchamiamy filtr, aby zapewnić obieg wody w naczyniu. Warto zwrócić uwagę, że woda tuż po zalaniu jest bardzo klarowna.

Kolejnym krokiem jest zabarwienie wody. Do tego celu używamy koncentratu kwasów humusowych. Do naczynia wkraplamy kilka kropli preparatu. Woda staje się bardzo herbaciana.

Po 3 godzinach... woda staje się wyraźnie jaśniejsza.

Po 24 godzinach woda zupełnie traci brązowe zabarwienie.

Powyższy test potwierdza, że zgodnie z zapewnieniami producenta podłoże Platinum Soil potrafi bardzo dobrze potrafi redukować zabarwienie wody pochodzące od związków humusowych. Trzeba mieć na uwadze, że usuwanie zabarwienia może przebiegać z różną prędkością, co jest uzależnione od parametrów wody w zbiorniku, pH, oświetlenia, rodzaju użytych korzeni.

22.04.2016. Qualdrop.pl

Udostępnij

Translate »