Fluidyzacyjny biofiltr z ruchomym złożem

Filtr z ruchomym złożem Hygger

Fluidyzacyjny biofiltr z ruchomym złożem

Jak działa i dlaczego jest to genialne rozwiązanie…

Biofiltr Hygger z ruchomym złożem działa na zasadzie zjawiska fluidyzacji. Fluidyzacja jest procesem  powstawania dynamicznej zawiesiny tzw. złoża fluidalnego. Złoże fluidalne składa się z cząstek ciała stałego, w tym przypadku złoża filtracyjnego, poruszającego się w strumieniu powietrza i wody z dołu do góry. Fluidyzacja intensyfikuje procesy fizyczne i chemiczne. Zjawisko fluidyzacji jest wykorzystane w biofiltrze Hygger.

Objętość złoża w biofiltrze Hygger stanowi ok. 50% pojemności całkowitej filtra. Złoże posiada specjalną strukturę oraz gęstość zbliżoną do gęstości wody, ale mniejszej od niej (gęstość wody wynosi ok. 1 g/cm3, a gęstość złoża wynosi około 0,94-0,97 g/cm3). Taka wartość pozwala swobodnie unosić się w toni wodnej i krążyć wewnątrz filtra z dołu do góry pod wpływem dostarczonych drobnych pęcherzyków powietrza

Biofiltr Hygger zawiera złoże filtracyjne o dużej powierzchni właściwej, na której rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. Złoże zapewnia maksymalną powierzchnię do wzrostu tych pożytecznych bakterii, wspierając cykl nitryfikacji. Nitryfikacja jest procesem tlenowym i do swojego przebiegu wymaga obecności tlenu. Bardzo intensywne napowietrzanie znacząco zwiększa wysycenie tlenem w wewnątrz filtra i tym samym intensyfikuje proces nitryfikacji.

W procesie nitryfikacji biorą udział bakterie rodzaju Nitrosomonas oraz rodzaju Nitrobacter które kolejno „przerabiają”  „amoniak” - NH4 do azotynów NO2, a następnie do najmniej szkodliwych NO3 azotanów, które w zbiorniku są wykorzystywane mi.in. przez rośliny. W rzeczywistości mechanizm procesu nitryfikacji jest bardziej złożony i zależy jest od wielu czynników.

Budowa biofiltra z ruchomym złożem…

Filtr ruchome złoże Hygger
Filtr ruchome złoże Hygger

Zwiększa ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie - Zwiększa efektywność procesu nitryfikacji - Bardzo ładny wizualny efekt działania filtra - Pomaga klarować wodę w zbiorniku.


Jak prawidłowo uruchomić biofiltr

Biofiltr jest przeznaczony do zbiorników o pojemności od 30 l do 150 l. Biofiltr należy taktować jako uzupełnienie filtracji w zbiorniku opartej na przykład na biochemicznym filtrze gąbkowo-ceramicznym marki Hygger.
1. Przed pierwszym użyciem filtr wypłucz najlepiej w wodzie RO lub
w wodzie ze zbiornika.
2. Przymocować cztery przyssawki, wciśnij je.
3. Podłącz rurkę do filtra z zasilaniem powietrza. Filtr jest gotowy do użycia.
4. Umieść filtr w zbiorniku. Uwaga! Podczas pierwszego uruchomienia filtra, równomierny ruch złoża zaczyna się po paru godzinach lub kilku godzinach. Cierpliwości… 

Instrukcja znajduje się w wewnątrz opakowania. Instrukcję można też pobrać w formacie pdf pod tym linkiem 

UWAGA!
Filtr musi być podłączony do odpowiedniej wielkości pompy powietrza. Rekomendowana moc pompy to 5W.
Należy koniecznie zastosować zawór zwrotny na rurce zasilającej powietrze, aby zapobiec cofaniu się wody podczas braku zasilania.
Gąbka filtracyjna  w dolnej pokrywie filtra ma gęstość około 40-45 ppi. Jest bezpieczna dla małych i nowonarodzonych krewetek. Wymaga regularnego czyszczenia co 1-2 tygodni.

Dostępność
Fluidyzacyjny biofiltr z ruchomym złożem - Rozmiar S. Pakowanie 1 sztuka. Filtr jest dostępny w naszym sklepie internetowym.


Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner