Montmorylonit – japoński naturalny minerał

Czysty Qualdrop Montmorylonit pochodzący z Japonii

O własnościach tego minerału można by było napisać bardzo wiele i w samych superlatywach. Nazywany jest zamiennie „skałą życia”, „ naturalnym filtrem”, „cudem życia”. Po raz pierwszy został opisany w 1847 roku w mieście Montmorillon (stąd jego nazwa).

Montmorylonit

Montmorylonit Qualdrop

Montmorylonit jest naturalnym minerałem z grupy smektytu należących do klasy krzemianów warstwowych. Ten minerał to imponujące bogactwo różnych pierwiastków.

Średni skład naszego Montmorylonitu pochodzącego z Japonii  (Analiza podstawowa): Al2O3-13%, SiO2-60%, CaO-4,1%, Fe2O3-4,2%, MgO-1,5%, Na2O-0,15%, S-1,1%, P-1,7%, TiO2-0,6%, MnO2-0,09%.

Do tej pory w Montmorylicie zidentyfikowano ponad 78 w pełni naturalnych mikro i makro elementów. Zawiera między innymi wapń, żelazo, magnez, potas, mangan i krzem, jak również wiele innych pierwiastków występujących w śladowych ilościach m. in. tytan, mangan, cynk, bor, selen, molibden, fluor, jod i inne.

Montmorylonit dzięki swojej trójwarstwowej budowie i niezliczonej ilości porów w sposób genialny poprawia również, jakość wody w akwarium. Absorbuje substancje organiczne oraz ma bardzo dużą zdolność wymiany kationowej. Doskonale usuwa metale ciężkie jak również jony NH4+. Dlatego korzystnie jest stosować Montmorylonit podczas dojrzewania np. krewetkariów. Poniżej znajdują się zdjęcia z mikroskopu elektronowego ukazujące niesamowitą strukturę tego minerału.

Zastosowanie Montmorylonitu w zbiornikach wodnych korzystnie wpływa na zdrowie i rozwój wszystkich organizmów żywych oraz roślin.  Uwalnia wiele mikroelementów, które aktywują enzymy, hormony i witaminy do prawidłowego ich funkcjonowania. Stymuluje wzrost pożytecznych bakterii w zbiorniku wodnym.
Idea stosowania Montmorylonitu w zbiornikach wodnych pochodzi z Japonii. Hodowcy bardzo popularnych w Japonii Karpi Koi - ryby o atrakcyjnym ubarwieniu hodowane m.in.  w oczkach wodnych – zauważyli, że Montmorylonit dodawany do wody znacznie poprawia wybarwienie i witalność tych ryb. Również japońscy hodowcy krewetek ozdobnych stosują Montmorylonit w swoich zbiornikach wodnych, co korzystanie wpływa na ich wybarwienie szczególnie krewetek z rodzaju Caridina.

Jak stosować
Zalecamy ok. 100 g na 50-70 litrów wody w akwarium. Można umieszczać bezpośrednio w akwarium w jednym lub kilku kawałkach albo jako dodatek do filtra. Minerał będzie zachowywał swoje właściwości ok.4-6 miesięcy. Potem należy go wymienić.

Należy pamiętać, aby nie przekraczać rekomendowanych dawek. Zbyt duża ilość minerału może powodować wzrost wartości pH przy zbiornikach gdzie, w których wymagany jest niższy zakres pH np. ok. 6

Dostępne opakowania
ok. 100g, ok. 300g i ok. 1 kg.

Wszystkie rodzaje opakowań dostępne jest w naszym sklepie internetowym.  

 

Udostępnij

Translate »
Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner