Platinum Soil – restart

Pamiętacie artykuł Platinum Soil test 100 dni? Pisaliśmy w nim, że pozostawiamy jedno z trzech testowych akwariów, aby dokonać restartu i ponownie wykorzystać podłoże Platinum Soil.

Po zakończonych testach 100 dni akwarium z Platinum Soil z braku czasu zostało pozostawione samemu sobie na okres ok. 6 tygodni. Działy tylko siły natury – brak podmian wody, brak nawożenia. Były tylko uzupełniane naturalne ubytki wody wodą RO. Filtr i grzałka oczywiście działy. CO2 w pewnym momencie w ogóle nie był dozowany, bo nano dyfuzor odmówił posłuszeństwa :).
W akwarium powstała jedna wielka plątanina roślin, która uniemożliwiała cyrkulację wody. Obecne w nim krewetki Amano czuły się „naturalnych warunkach” bardzo dobrze. Woda była krystaliczna, szyby zielone, wszak nie były czyszczone od 6 tygodni. Poniżej zdjęcia zbiornika tuż przed restartem i po usunięciu całej masy roślinnej.

Usunięte zostały wszystkie rośliny, co nie było łatwe oraz cały osprzęt tzn. filtr, grzałka dyfuzor. Rośliny w podłożu wykształciły bardzo rozbudowane systemy korzeniowe. Usunięto również całą wodę. W celu przepłukania zbiornik został napełniony dwukrotnie wodą RO i opróżniony do końca. Następnie umieszczono kamienie (Geiryuseki Stones) i posadzono nowe rośliny. Zamontowano zupełnie czysty zdezynfekowany osprzęt, czyli grzałkę (fixzone), filtr (Aquael Versamax-3), dyfuzor, oświetlenie 2 x Leddy Smart 6 W. W filtrze umieszczono złoże filtracyjne QualDrop HyperMedia Nanomic RING S w ilości ok. 0,5 l. Zwracamy uwagę, że zostało wykorzystane te same podłoże Platinum Soil w tym samym zbiorniku. Nie było dosypywane nowe podłoże. Zbiornik został następnie zalany wodą (kran 50%:RO 50%) o przybliżonych parametrach: KH 5-6, GH 10-11. Nie dodawano żadnych preparatów biologicznych z bakteriami, bo wykorzystywane ponownie podłoże miało już dojrzałą florę bakteryjną.

Zbiornik z nowo posadzonymi roślinami.

Zbiornik zaraz po zalaniu wodą .

Tak zbiornik wyglądał po 12 godzinach.

W między czasie zostały dosadzone jeszcze rośliny. Przez ten okres zbiornik był nawożony naszymi preparatami QualDrop: BASIC ONE, FORTE ONE, CLARITY K+, GRREN ONE oraz CARBO ONE. CO2 jest podawane przez 24 h. Dokonywaliśmy podmiany wody w ilości 25-30 % raz na tydzień lub dwa. Niebawem przedstawimy więcej informacji o naszym systemie nawożenia i naszych preparatach.

Zbiornik obecnie wygląda tak, po ok. 60 dniach.

Podsumowanie
Wykorzystane ponownie podłoże Platinum Soil doskonale zachowało swoją strukturę. Nie rozpada się i nie tworzy błota. Rośliny świetnie się ukorzeniają i notują duże przyrosty. Woda utrzymuje się krystalicznie czysta. Nie notujemy problemu z glonami.

20.05.2016. Qualdrop.pl

Udostępnij

Translate »
shares